BU2394KN-E2 OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. In a 20-VFQFN Exposed Pad-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. As far as terminations are concerned, there are 20. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running NOT SPECIFIED utilizes this part's peak reflow temperature. On the device, there are 1. For normaloperation, 135MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature -5°C~70°C. The component can supply a voltage of 3V~3.6V. The main purpose of the component is Digital Cameras. The output will be Clock. A total of 2008 parts have been published. Searching for information about BU2394 starts with the base part number. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Devices with 20 pins are designed. A total of 20 pins are included. Voltage should be kept at 3.3V. Supply current is limited to 60mA.
BU2394KN-E2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
Include 1 Circuits
run the output at th range of Clock
with 20 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
BU2394KN-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BU2394KN-E2 application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -5°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BU2394 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Supply Current-Max | 60mA |
| Frequency (Max) | 135MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 28.636363MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Digital Cameras |
| Length | 4.2mm |
| Height Seated (Max) | 0.95mm |
| Width | 4.2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |