CDCE913PWR OverviewTape & Reel (TR)-method packaging is used for clock ICs. The 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains this clock generator. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. It contains 14 terminations that can be found in frequency synthesizer. This electronic frequency generator requires a voltage of 1.8V. The input of this clock generator is designed to be LVCMOS, Crystal. To access the full performance of the electronic component, 1 circuits are implemented. There is a maximum frequency of 230MHz Max with this clock-based frequency generator. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 1.7V~1.9V 2.3V~3.6V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with LVCMOS logic levels. This electronic component is usually classified as a Spread Spectrum Clock Driver component. The clock-generating IC is a 14-bit device designed specifically for microprocessors. You can find related electrical components to the base part number CDCE913. It is possible to connect to the frequency generators via 14 pins. There is a maximum supply voltage of 1.8V that clock generator can handle. 3 signal outputs enable clock PLL to magnify output frequency as high as possible. At a frequency of 160MHz, frequency generator is capable of achieving high efficiency.
CDCE913PWR FeaturesAvailable in the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 1.8V
Operating supply voltage of 1.8V
CDCE913PWR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
CDCE913PWR Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Spread Spectrum Clock Driver |
| Voltage - Supply | 1.7V~1.9V 2.3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Frequency | 160MHz |
| Base Part Number | CDCE913 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 14 |
| Number of Outputs | 3 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 11mA |
| Frequency (Max) | 230MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 32MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |