SI5326B-C-GMR OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 36-VFQFN Exposed Pad contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 36 terminations. This Clock PLL will be fed by LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 808MHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 1.71V~3.63V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels. This is an electronic part that can be classified as a Clock Multiplier, Jitter Attenuator in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. SI5326 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 36 pin that is available on the digital clock generator. A member of the DSPLL® series, this electronic component is made of plastic. 2 signal outputs allow for maximi2ation of output frequency.
SI5326B-C-GMR FeaturesAvailable in the 36-VFQFN Exposed Pad
SI5326B-C-GMR ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5326B-C-GMR Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | DSPLL® |
| Published | 1997 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | Clock Multiplier, Jitter Attenuator |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | SI5326 |
| Output | CML, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 36 |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 808MHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |