DRV401AMDWPREP OverviewMaterials from Tape & Reel (TR) are included in the package.A 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad package can be used to save space.The Sensor Conditioner type is characterized by superior performance.This mount is based on the Surface Mount technique.If possible, the operating temperature should be kept at -55°C~125°C in order to avoid unnecessary cooling.Logic is the input type that is used.To prevent signal reflection off the ends of transmission lines, 20 terminations are utilized.By looking up its base part number, DRV401, related electronic parts can be found.There are 20-pins on the device, so it is an electronic device.Sensor and detector interface is possible to improve efficiency by maintaining the operating supply current at 6.8mA.If the supply voltage exceeds 5.5V, a failure will occur.When failure occurs, it is likely that the supply voltage will be below 4.5V.Sensor and detector interface is designed for operation wSensor and detector interfaceh 5V power supplies.Interface is possible to control the output current of 200mA using this device.
DRV401AMDWPREP Featuresoperate temperature at the range of 6.8mA
DRV401AMDWPREP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DRV401AMDWPREP applications of sensor and detector interfaces.
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
Portable Medical
Mobile Devices
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 506.605978mg |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Sensor Conditioner |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Base Part Number | DRV401 |
| Power Supplies | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Current | 6.8mA |
| Output Current | 200mA |
| Input Type | Logic |
| Housing | PLASTIC |
| Height | 2.65mm |
| Length | 12.82mm |
| Width | 7.52mm |
| Thickness | 2.55mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |