LM1815N OverviewPackaging consists of materials from Tube.There is a 14-DIP (0.300, 7.62mm) package that is used in order to conserve space.This type of Sensor Interface is capable of providing superior performance.Through Hole is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -40°C~125°C.Sensor and detector interface uses the input type Logic.The use of 14 terminations is intended to prevent signals from reflecting off the transmission line's end.According to its base part number of LM1815, related electronic parts are available.In this case, it is configured with 1 functions.There is a voltage supply of 10V that is used to operate it.As an electronic device, it is a 14-pin type.Each 14 component pin is designed for a specific purpose.A Through Hole mounting is used.Maintaining the operating supply current at 6mA may improve efficiency.The supply voltage will be exceeded by 12V and failures will occur.In the case of a lower supply voltage than 2V, failures will occur.A 1 channel is designed for the transmission of data.
LM1815N FeaturesWith 10V channels
operate temperature at the range of 6mA
LM1815N ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM1815N applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Sensor Interface |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 10V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | LM1815 |
| Pin Count | 14 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Operating Supply Current | 6mA |
| Input Type | Logic |
| Height Seated (Max) | 5.334mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |