DRV411AIPWP OverviewThere is a package that contains materials from Tube.Sensor and detector interface is used to save space by using the 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The characteristics of Signal Conditioner enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at -40°C~125°C in order to avoid unnecessary cooling processes.20 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.Using its base part number DRV411 you can locate related electronic parts.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 3.3V.This is a 20-pin type electronic device.Surface Mount is mounted in the way.By maintaining the operating supply current at 6mA, more efficiency can be achieved.Whenever the supply voltage exceeds 5.5V, failures are likely to occur.A failure will occur if the supply voltage is below 2.7V.Sensor and detector interface is designed to transmSensor and detector interface data over 1 channels.
DRV411AIPWP FeaturesWith 3.3V channels
operate temperature at the range of 6mA
DRV411AIPWP ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DRV411AIPWP applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Signal Conditioner |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 5 V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | DRV411 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 6mA |
| Bandwidth | 14MHz |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |