A5348CA-T OverviewThere is a package that contains materials from Tube.Sensor and detector interface is used to save space by using the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package.The characteristics of Smoke Detector enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Through Hole.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at -10°C~60°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Ionization.16 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.Using its base part number A5348 you can locate related electronic parts.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 9V.This is a 16-pin type electronic device.Pins on a 16 component are designed to serve the specific functions of that component.Through Hole is mounted in the way.An output type of Voltage is used.By maintaining the operating supply current at 12μA, more efficiency can be achieved.The minimum supply voltage is maintained at 6V.The system has been optimized to operate at the power supply of 9V.12V is maintained as the maximum supply voltage.
A5348CA-T FeaturesWith 9V channels
operate temperature at the range of 12μA
consumer IC type: 6V
A5348CA-T ApplicationsThere are a lot of Allegro MicroSystems
A5348CA-T applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Smoke Detector |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | A5348 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | Voltage |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 12V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 6V |
| Operating Supply Current | 12μA |
| Input Type | Ionization |
| Length | 19.05mm |
| Height Seated (Max) | 5.33mm |
| Width | 7.62mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |