DS1742-100IND+ OverviewIn package 24-DIP Module (0.600, 15.24mm), real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tube.A voltage of 4.5V~5.5V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Clock/Calendar.There is an electronic component mounted in the way of Through Hole.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C.During operation, the value of Leap Year, NVSRAM, Y2K can be ensured.It is possible to terminate transmission lines with 24 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.This electronic component receives a voltage of 5V.There are 24 pins on it.This object belongs to the family DS1742.A memory of 2KB is embedded in the RTC times, which can be used to store programs and data.0.032MHz should be the maximum output frequency.A Through Hole mounting type is assigned to the RTC module.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 5V.The real time clock is equipped with 24 pins.A high efficiency supply voltage should be maintained at 5V.
DS1742-100IND+ Features24-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
24 terminations
24 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1742-100IND+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1742-100IND+ Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Leap Year, NVSRAM, Y2K |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | DS1742 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 2KB |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | N |
| Volatile | NO |
| Length | 37.595mm |
| Height Seated (Max) | 8.51mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |