DS1386-32-120+ OverviewThis real time analog clock can be found in package 32-DIP Module (0.600, 15.24mm).The package is packaged in the way of Tube.Unless otherwise stated, this electrical RTC's supply voltage is 4.5V~5.5V.This electrical real time clock is type Clock/Calendar.This part is mounted on the systemboard in the way indicated by Through Hole.Ideally, the operating temperature should be set to 0°C~70°C.Electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer are maintained when operating.32 terminations are available for transmission lines, implying that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.RTC real time clocks such as this one are powered by 5V voltage.With its 32 pins, it has the necessary functions.As a member of the DS1386 family, RTCs belongs to them.The RTC times have a memory size of 32KB that is available for storing data and programs.There is a mounting type Through Hole specified for the RTC module.A total of 5V power supplies are required to operate it.There are 32 pins on it.An input signal is received by 1 timers, which output a signal after a preset time.High efficiency requires a 5V supply voltage.
DS1386-32-120+ Features32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
32 terminations
32 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1386-32-120+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1386-32-120+ Real Time Clocks applications.
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | DS1386 |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 32KB |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 4mA @ 5V |
| Time-Min | 1/100SECOND |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | NO |
| Length | 43.053mm |
| Height Seated (Max) | 10.922mm |
| Width | 15.24mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |