DS1866Z+T&R OverviewPackage 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).8 taps protect this pentometer against overcurrent.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.Pentometer belongs to the family DS1866.
DS1866Z+T&R FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1866Z+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1866Z+T&R Digital Potentiometers applications.
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Published | 1999 |
| Tolerance | ±20% |
| Published | 2008 |
| Part Status | Last Time Buy |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Min Operating Temperature | -45°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Applications | TFT-LCD Panels: Gamma Buffer |
| Base Part Number | DS3508 |
| Base Part Number | DS1866 |
| Number of Circuits | 8 |
| Configuration | Potentiometer |
| Current - Supply | 2mA |
| Interface | Parallel |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~15.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Output / Channel | 6mA |
| Memory Type | Volatile |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Taper | Logarithmic |
| Number of Taps | 8 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Lead Free | Lead Free |