DS3906U+T&R Overview10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 3 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The number of positions is 64.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 1.45kOhm 2.54kOhm can be applied.A member of the family DS3906 pentometer belongs to.Digital potentiometer has 10 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.
DS3906U+T&R FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
3 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
10 pins
DS3906U+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS3906U+T&R Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Supplier Device Package | 10-uMAX |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 60 ppm/°C |
| Resistance | 1.45kOhm 2.54kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | DS3906 |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 3 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Pseudo-Logarithmic |
| Number of Taps | 64 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 60ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |