FPD85310VJD OverviewThe package Tray includes it. In order to ensure the safety and security of the product, it is packaged in a case with a 100-TQFP-serial number. In general, Surface Mount is recommended as the mounting type. This termination has 100 terminations. 3.3V is the voltage provided by this part. Clock program has MICROPROCESSOR CIRCUIT unClock programs of processing, unClock programs of communication, and peripheral integrated circuClock programs. In the device, there are 1. Clock program is normalfor the operation frequency to be 65MHz. There is a wide range of operating temperatures for 0°C~70°C. Components can produce voltages of 3V~3.6V. Its main function is Graphics Applications. In order to search for information, you will use the base part number FPD85310. With Surface Mount, it is recommended that it be mounted. The board contains 100 pins.
FPD85310VJD FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of MICROPROCESSOR CIRCUIT
Include 1 Circuits
FPD85310VJD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
FPD85310VJD application specific timer applications.
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 100 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | FPD85310 |
| Pin Count | 100 |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Frequency (Max) | 65MHz |
| Input | LVDS |
| Ratio - Input:Output | 5:9 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Graphics Applications |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |