PI6C49004AEX OverviewClock program is contained in the package Tape & Reel (TR). There is a 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width)-serial number on the packaging of this product that identifies it as being packaged in a case. Surface Mount is the most recommended mounting type. 56 terminations are present in it. Parts provide 3.3V volts. CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this device. There has been a detection of a device with 1. normaloperation can occur at a frequency of 133.33MHz. -40°C~85°C operates within a range of temperatures. There is 3V~3.6V voltage limitation on the component. It can supply a voltage of 3V~3.6V. There is only one purpose for this component, PCI Express (PCIe). Clock program is recommended to use HCSL, LVCMOS as the output. You need to start at PI6C49004 to find information about a part. If you want to mount it with Surface Mount, that's what you should do.
PI6C49004AEX FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of HCSL, LVCMOS
PI6C49004AEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49004AEX application specific timer applications.
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
Small Cells, Mobile Backhaul/Fronthaul
Print Imaging
Communications
Broadcast Video
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | PI6C49004 |
| Output | HCSL, LVCMOS |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 133.33MHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:16 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | PCI Express (PCIe) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |