FS-372 OverviewModule or board type MPU Core describes the microcontroller.There are ARM920T, SC2440 cores in the processor.Microcontroller settings default to -25°C~75°C.There is a 32MB size to the MCU electronics's flash.An Board-to-Board (BTB) Socket - 240 connector has a Board-to-Board (BTB) Socket - 240 connector type.This is 32MB in order to guarantee that the software runs normally.400MHz speed is the speed of the MCU chip.400MHz frequency is sufficient for MCU chip to continue functioning accurately.A package called Module is included with microprocessor.As of right now, 75°C is the maximum operational temperature.-25°C should be warmer when operating.The core of its architecture is ARM.In Bulk-size, microcontroller is packaged.
FS-372 FeaturesCore processor of ARM920T, SC2440
Flash size of 32MB
Speed of 400MHz
Core architecture of ARM
Bulk packaging
FS-372 ApplicationsThere are a lot of Digi
FS-372 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -25°C~75°C |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2006 |
| Size / Dimension | 2.36 x 1.73 60mmx44mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 240 |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Frequency | 400MHz |
| Speed | 400MHz |
| RAM Size | 32MB |
| Core Processor | ARM920T, SC2440 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 32MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |