SOMOMAP3530-11-1672IFXR OverviewMPU, DSP Core is the module or board type of the microcontroller.With ARM® Cortex®-A8, OMAP3530 cores, microprocessor chip is powered by a processor.The default setting of the microcontroller is -20°C~70°C.MCU electronics 256MB N 8MB NOR has a flash size of 256MB N 8MB NOR.Connector type Board-to-Board (BTB) Socket - 240 refers to the type of connector.A member of the OMAP35x Series, MCU chip has an LCD screen.Software runs normally with RAM size 128MB when the RAM size is reduced.In 600MHz speed, the MCU chip operates.Despite operating at 600MHz frequency, it continues to function accurately.There is a Module package in microprocessor.Microprocessor chip is currently operating at 70°C degrees Celsius.A warmer temperature than -20°C is recommended when operating.In micro controller's core, ARM architecture is used.Powering it is the TMS320C64x (DSP) Core Processor.
SOMOMAP3530-11-1672IFXR FeaturesCore processor of ARM® Cortex®-A8, OMAP3530
Flash size of 256MB N 8MB NOR
Speed of 600MHz
Core architecture of ARM
SOMOMAP3530-11-1672IFXR ApplicationsThere are a lot of Logic
SOMOMAP3530-11-1672IFXR Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -20°C~70°C |
| Series | OMAP35x |
| Published | 2010 |
| Size / Dimension | 1.23 x 3.01 31.2mmx76.5mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Connector Type | Board-to-Board (BTB) Socket - 240 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Frequency | 600MHz |
| Speed | 600MHz |
| RAM Size | 128MB |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A8, OMAP3530 |
| Core Architecture | ARM |
| Module/Board Type | MPU, DSP Core |
| Flash Size | 256MB N 8MB NOR |
| Co-Processor | TMS320C64x (DSP) |
| RoHS Status | RoHS Compliant |