G400S-SM-480 OverviewThe module or board type of the microcontroller is MPU Core.Microprocessor chip is driven by a processor with ARM926EJ-S cores.-40°C~85°C is the default setting for the microcontroller.The MCU electronics's size of flash is 4MB External.To ensure that the software runs normally, the RAM size is reduced to 32KB Internal 128MB External.The MCU chip operates in 400MHz speed.
G400S-SM-480 FeaturesCore processor of ARM926EJ-S
Flash size of 4MB External
Speed of 400MHz
G400S-SM-480 ApplicationsThere are a lot of GHI Electronics, LLC
G400S-SM-480 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Automation
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Published | 2001 |
| Size / Dimension | 1.90 x 1.30 48.3mmx33.1mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 6 (Time on Label) |
| Speed | 400MHz |
| RAM Size | 32KB Internal 128MB External |
| Core Processor | ARM926EJ-S |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 4MB External |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |