JS1-IC OverviewMPU Core is the type of module or board that is used in this microcontroller.Microprocessor chip is powered by a processor with a total of SX48AC cores in it.It is default for the microcontroller to set the mode to 0°C~70°C.There is a flash size 32KB EEPROM on the MCU electronics.In this case, the connector type is 24-DIP.There are two versions of this microcontrollers in the Javelin Series.This is done to make sure that the software is able to run normally and that the RAM size is reduced to 32KB.For as long as microprocessor continues to operate accurately at the 25MHz frequency, microprocessor will continue to function correctly.The package has the Module extension.As of right now, 70°C is the maximum operational temperature at this time.Microprocessor should be warmer than 0°C when microprocessor is operating.This microcontrollers operates on a 24V volt supply which is the voltage of the operating supply.In this case, RAM has been chosen as the value for data storage.The product is packaged in a Bulk-size package.It is widely known that the microchips include a memory of 32kB that can be used for storing data and programs.
JS1-IC FeaturesCore processor of SX48AC
Flash size of 32KB EEPROM
Bulk packaging
JS1-IC ApplicationsThere are a lot of Parallax Inc.
JS1-IC Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
| Package / Case | Module |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 5.43999g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Bulk |
| Series | Javelin |
| Published | 2003 |
| Size / Dimension | 1.2 x 0.6 30mmx15mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Connector Type | 24-DIP |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 25MHz |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Interface | Serial |
| Memory Size | 32kB |
| RAM Size | 32KB |
| Memory Type | RAM |
| Core Processor | SX48AC |
| Address Bus Width | 8b |
| Power Consumption | 400mW |
| Max Frequency | 25MHz |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 32KB EEPROM |
| Height | 11.4mm |
| Length | 31.5mm |
| Width | 15.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |