GS4901BCNE3 OverviewClock program is accessible in the Tray package. Clock program is contained in a package of 64-VFQFN Exposed Pad. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 165MHz. Clock program varies the range of 0°C~70°C operating temperature. A voltage of 1.71V~3.465V can be supplied by the component. Video Genlock is the main purpose of the component. LVCMOS, LVDS, LVTTL is intended to be the output. There are 2002 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 64 pins. From the consumer IC perspective, this IC is called the CONSUMER CIRCUIT device.
GS4901BCNE3 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVDS, LVTTL
with 64 Pins
GS4901BCNE3 ApplicationsThere are a lot of Semtech Corporation
GS4901BCNE3 application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 165MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 5:14 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Video Genlock |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |