HMC535LP4E OverviewIt is packaged using the Strip method since it is a clock IC. Embedded in the 24-VFQFN Exposed Pad package is this Clock PLL. This clock generator ic should receive a voltage of 5V. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 15.4GHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 4.75V~12.5V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. In this IC, a 24-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 24 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 12V that frequency generators can handle. To fully perform its function, time clock generator requires a supply current of 172mA. In some cases, over-current supply (higher than 340mA) may cause thermal damage to an element.
HMC535LP4E FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 5V
Operating supply voltage of 12V
HMC535LP4E ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC535LP4E Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 928.191737mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~12.5V |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | HMC535 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 172mA |
| Oscillator Type | VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR |
| Supply Current-Max | 340mA |
| Output Power | 6dBm |
| Frequency (Max) | 15.4GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Modulation Sensitivity | 590 MHz/V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |