ADF4154BRUZ OverviewTube-method packaging is used for clock ICs. The 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains this clock generator. This clock generator ic can sustain a maximum temperature of 260 during reflowing. It contains 16 terminations that can be found in frequency synthesizer. This electronic frequency generator requires a voltage of 3V. The input of this clock generator is designed to be CMOS, TTL. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. For safety reasons, this frequency synthesizer should have a voltage supply above 2.7V. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 2.7V~3.3V. Based on the test statistics, an ambient temperature of -40°C~85°C should be set. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with Clock logic levels. This electronic component is usually classified as a Fractional N Synthesizer (RF) component. The clock-generating IC is a 16-bit device designed specifically for microprocessors. You can find related electrical components to the base part number ADF4154. It is possible to connect to the frequency generators via 16 pins. There is a maximum supply voltage of 3V that clock generator can handle. 1 signal outputs enable clock PLL to magnify output frequency as high as possible. At a frequency of 4GHz, frequency generator is capable of achieving high efficiency. For the RF synthesizer to function properly, a supply current of 20mA must be provided. This frequency synthesizer operates at a maximum current of 24mA.
ADF4154BRUZ FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
ADF4154BRUZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4154BRUZ Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fractional N Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 4GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADF4154 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 33/5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Operating Supply Current | 20mA |
| Nominal Supply Current | 20mA |
| Max Supply Current | 24mA |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |