ICL7136CPL+3 OverviewIn package 40-DIP (0.600, 15.24mm), ADCs/DACs can be found.The Tube package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to 0°C~70°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Display Driver, you will be able to receive what you paid.Use Through Hole to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 9V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 40.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 1 channels.The data acquisition unit should be operated at 9V voltage.This is a data acquisition device that has a high resolution of 16-bits.1 analog IN channels are implemented for high-level analog source acquisition.
ICL7136CPL+3 FeaturesThrough Hole acquisition unit
1 channels process
16-Bit acquisition unit
ICL7136CPL+3 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ICL7136CPL+3 ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Display Driver |
| Voltage - Supply | 9V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T40 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Conversion Time-Max | 25μs |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Length | 52.07mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Package | Tube |
| Base Product Number | ICL7136 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | Alphanumeric Intelligent Display® |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Packaging | Bulk |
| Size / Dimension | 0.78 L x 0.40 W x 0.20 H (19.7mm x 10.2mm x 5.1mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Color | Yellow |
| Configuration | 5 x 7 |
| Interface | 7-Bit ASCII |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | -- |
| Data Interface | - |
| Millicandela Rating | 60µcd |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Internal Connection | -- |