MAX197AEWI+ OverviewThere is a package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available.In the Tube package, this data acquisition unit is available.Maintaining a -40°C~85°C working temperature ensures normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS) gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 4.75V~5.25V for the supply voltage.Overall, there are 28 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 8 channels.Try searching "MAX197" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.As far as pin count goes, it has 28.This is a high resolution 12-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.In this unit, there are 28 pins.The device can be operated from a power supply that is at least 4.75V.Parts are not permitted to be supplied with voltages over 5.25V.
MAX197AEWI+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX197AEWI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX197AEWI+ ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX197 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Acting | Slow Blow |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX197 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | Parallel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Plug |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Input Type | Single-Ended |
| Architecture | SAR |
| Resolution | 12 bit |
| Sampling Rate | 100 kS/s |
| Voltage Rating | 125 V |