ICS951463BGLF OverviewLocated in the Tube package, it can be accessed. 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of 0°C~70°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 3.3V. Component CPU Graphics serves the main purpose. In this case, Clock is meant to be the output. You will be able to search for information based on ICS951463. 56-TSSOP is used as a device package supplier by the company.
ICS951463BGLF FeaturesMounting Type: Surface Mount
run the output at th range of Clock
ICS951463BGLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ICS951463BGLF application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Base Part Number | ICS951463 |
| Output | Clock |
| PLL | No |
| Main Purpose | CPU Graphics |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TFSOP |
| Published | 2009 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| RoHS Status | RoHS Compliant |