ZL30169LDF1 OverviewThe Tape & Reel (TR) package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 1.035GHz. Using this device, one can also find ALSO OPERATES WITH 3.3V NOM SUPPLY. Clock program is important that the clock's output frequency does not exceed 1035 MHz. Temperatures can be varied in the -40°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of - can be supplied. This component primarily serves the purpose of Telecom. The output should be CML, CMOS. Currently, there are 2014 publications of the part. The minimum working temperature of this device cannot be lower than -40°C. There should be a temperature below 85°C during operation. The series number of a part is -. The company employs 32-QFN as its supplier device package in order to manufacture its devices.
ZL30169LDF1 FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC
Include 1 Circuits
run the output at th range of CML, CMOS
ZL30169LDF1 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
ZL30169LDF1 application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 32-QFN |
| Number of Terminals | 32 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | ZL30169 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Frequency - Max | 1.035GHz |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer | Microchip Technology Inc |
| Package Shape | SQUARE |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2014 |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 3.3V NOM SUPPLY |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | - |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Output | CML, CMOS |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 1.035GHz |
| Seated Height-Max | 1 mm |
| Input | CML, CMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 4:3 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 1250 MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Output Clock Frequency-Max | 1035 MHz |
| Main Purpose | Telecom |
| Width | 5 mm |
| Length | 5 mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |