![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 833mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | IRS27951SPBF |
| Function | Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Voltage | 18V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Nominal Supply Current | 300mA |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Output Current | 900mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 12V~18V |
| Turn On Delay Time | 300 ns |
| Control Features | Enable, Frequency Control |
| Max Output Voltage | 18.3V |
| Topology | Buck, Half-Bridge |
| Min Input Voltage | 12V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Max Input Voltage | 18V |
| Control Technique | RESONANT CONTROL |
| Rise Time | 200ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 65 ns |
| Nominal Input Voltage | 18V |
| Turn-Off Delay Time | 300 ns |
| Min Output Voltage | -300mV |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |