![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 81.788374mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LM25118 |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Output Voltage | 38V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 4A |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Operating Supply Current | 4.5mA |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3.5A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V~42V |
| Quiescent Current | 4.5mA |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Ramp, Soft Start |
| Max Output Voltage | 38V |
| Topology | Buck, Boost |
| Min Input Voltage | 3V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 500kHz |
| Max Input Voltage | 42V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |