![]()
Add to cart |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | IRU3037ACSPBF |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 800mV |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.2V~25V |
| Quiescent Current | 3.3mA |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Topology | Buck, Boost |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 50ns |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Fall Time (Typ) | 50 ns |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Duty Cycle | 90 % |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| Clock Sync | No |
| Height | 1.37mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |