![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PolyPhase® |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC3731 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.8V~7V |
| Control Features | Enable, Phase Control, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.5V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 5A |
| Frequency - Switching | 225kHz~680kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PHASE-SHIFT |
| Max Frequency | 750kHz |
| Duty Cycle (Max) | 98.5% |
| Clock Sync | No |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |