![]()
Add to cart |
| Package / Case | WQFN-40 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Unit Weight | 0.003598 oz |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 4000 |
| Manufacturer | Renesas Electronics |
| Brand | Renesas / Intersil |
| RoHS | Details |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | ISL78365 |
| Mfr | Renesas Electronics America Inc |
| Product Status | Active |
| Package Description | , |
| Manufacturer Package Code | L40.6X6C40 |
| Manufacturer Part Number | ISL78365ARZ-T |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Samacsys Description | Laser Diode Drivers Automotive High Speed Quad Laser Diode Driver |
| Ihs Manufacturer | RENESAS ELECTRONICS CORP |
| Risk Rank | 5.64 |
| Part Package Code | WFQFN |
| Series | ISL78365 |
| Packaging | Reel |
| Type | Laser Diode Driver |
| Subcategory | Driver ICs |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 40 |
| Brand Name | Renesas |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Product Type | Laser Drivers |
| Product Category | Laser Drivers |
| Width | 6 mm |
| Height | 0.85 mm |
| Length | 6 mm |