| Mounting Type | Panel Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Feature | Flange |
| Contact Shape | Circular |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| Insert Material | -- |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX3967 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 1354 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Input Voltage, Max | 5.5 V |
| Input Voltage, Min | 2.97 V |
| Supply Current - Max | 39 mA |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | Military, MIL-DTL-38999 Series II, JT |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Connector Type | Receptacle Housing |
| Type | For Male Pins |
| Number of Positions | 4 |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Subcategory | Driver ICs |
| Contact Type | Crimp |
| Voltage - Supply | 2.97V ~ 5.5V |
| Orientation | N (Normal) |
| Shielding | Unshielded |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Shell Finish | Cadmium over Nickel |
| Shell Size - Insert | 12-4 |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Operating Frequency | - |
| Output Voltage | Adjustable |
| Housing Color | Olive Drab |
| Note | Contacts Not Included |
| Number of Channels | 1 |
| Contact Size | 16 |
| Output Current | 100 mA |
| Shell Size, MIL | -- |
| Current - Supply | 30 mA |
| Topology | Boost |
| Data Rate | 270Mbps |
| Product Type | LED Lighting Drivers |
| Includes | -- |
| Features | -- |
| Current - Modulation | Adjustable |
| Input Voltage | 2.97 V to 5.5 V |
| Material Flammability Rating | -- |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Laser Diode Driver for Fiber Optic Module |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1.354W |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX3967 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Operating Supply Current | 30mA |
| Power Dissipation | 1.354W |
| Max Supply Current | 39mA |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |