ISPPAC-CLK5320S-01TN64C OverviewThis clock IC is packaged using the Tray method. The 64-LQFP package includes this clock generator. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 260. In it, there are 64 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 3.3V. A clock generator's input is called HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 267MHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. Clock generators can take up to 3.6V of power as a maximum supply voltageThis frequency synthesizer requires a supply voltage above 3V to be safe. This clock PLL works with a supply voltage of 3V~3.6V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. A frequency synthesizer which is compatible with the eHSTL, HSTL, LVCMOS, LVTTL, SSTL logic levels is presented here. A Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer is a classification for the electronic part in question. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 64-bit output. This part number ISPPAC-CLK53 is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 64 pins. There are a number of electronic parts in the ispClock™ series, including this one. A search for the 5320 family will yield similar electronic components.
ISPPAC-CLK5320S-01TN64C FeaturesAvailable in the 64-LQFP
Supply voltage of 3.3V
ISPPAC-CLK5320S-01TN64C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
ISPPAC-CLK5320S-01TN64C Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | ispClock™ |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution, Zero Delay Buffer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 888mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ISPPAC-CLK53 |
| Output | eHSTL, HSTL, LVCMOS, LVTTL, SSTL |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| Frequency (Max) | 267MHz |
| Family | 5320 |
| Input | HSTL, LVCMOS, LVDS, LVPECL, LVTTL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:20 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| fmax-Min | 267 MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |