HMC767LP6CETR OverviewThe Cut Tape (CT) method is used for packaging clock ICs. As part of the 40-VFQFN Exposed Pad package, this clock generator is embedded. There are 40 terminations found in this file. In this clock generator, Clock is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 9.55GHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 2.7V~5.25V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. It is a 40-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number HMC767. There are 40 pins on the frequency generators that are available for use. As an analog IC, this RF synthesizer falls under the PHASE LOCKED LOOP-device category.
HMC767LP6CETR FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
HMC767LP6CETR ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC767LP6CETR Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | HMC767 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.35V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE LOCKED LOOP |
| Frequency (Max) | 9.55GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |