![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -20°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | L6727 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 800mV |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 13.2V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.1V~13.2V |
| Max Supply Current | 6mA |
| Control Features | Enable, Phase Control |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 4.1V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Max Input Voltage | 13.2V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 800mV |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 350kHz |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Clock Sync | No |
| Height | 1.25mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |