![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 250kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1159 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 1.25V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 50mA |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Output Current | 50mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~40V |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 4V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 250kHz |
| Max Input Voltage | 40V |
| Control Technique | CONSTANT OFF TIME |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Dropout Voltage | 300mV |
| Min Output Voltage | 1.21V |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Clock Sync | No |
| Height | 1.498mm |
| Length | 10.01mm |
| Width | 3.988mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |