![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO HAS ADJUSTABLE OUTPUT VOLTAGE AS LOW AS 0.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | LM1770 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 4.5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Input Voltage-Nom | 3.3V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 4A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.8V~5.5V |
| Quiescent Current | 400μA |
| Input Voltage (Min) | 2.8V |
| Topology | Buck |
| Frequency - Switching | 100kHz~1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switcher Configuration | PUSH-PULL |
| Max Frequency | 1MHz |
| Max Duty Cycle | 95 % |
| Clock Sync | No |
| Duty Cycle | 95 % |
| Height | 1.45mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 1.2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |