| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT1619 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 2.5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.9V~18V |
| Control Features | Enable |
| Topology | Boost, Cuk, Flyback, SEPIC |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 300kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Duty Cycle (Max) | 92% |
| Clock Sync | Yes |
| Length | 4.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |