![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -5°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | UVLO |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM27213 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 1.708V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Operating Supply Voltage | 30V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 25A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.75V~6V |
| Quiescent Current | 3mA |
| Control Features | Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.75V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Input Voltage (Max) | 6V |
| Control Technique | HYSTERETIC CURRENT MODE |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switching Frequency-Max | 400kHz |
| Clock Sync | No |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |