![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LT3757 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 350V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 24V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive and Negative |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.9V~40V |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 2.9V |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 0.02A |
| Frequency - Switching | 100kHz~1MHz |
| Input Voltage (Max) | 40V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Max Frequency | 1MHz |
| Clock Sync | Yes |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |