![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 29.993795mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 1MHz |
| Base Part Number | LM5085 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 75V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Output Current | 1.75A |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V~75V |
| Quiescent Current | 1.3mA |
| Control Features | Current Limit, Enable, On Time Control |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | Up to 1MHz |
| Max Input Voltage | 75V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 1.25V |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |