![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LM5117 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 800mV |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 5.5V~65V |
| Quiescent Current | 4.8mA |
| Control Features | Frequency Control, Ramp, Soft Start |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 5.5V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 200kHz 480kHz |
| Max Input Voltage | 65V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Frequency | 530kHz |
| Clock Sync | No |
| Duty Cycle | 99 % |
| Height | 1.2mm |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |