| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AS LDO REGULATOR, OPERATES IN ADJUSTABLE MODE FROM 0.8 TO 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LTC3851 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 5.5V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 50mA |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V~38V |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start, Tracking |
| Input Voltage (Min) | 4V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 235kHz~750kHz |
| Input Voltage (Max) | 38V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Frequency | 810kHz |
| Duty Cycle (Max) | 99% |
| Clock Sync | No |
| Length | 4.039mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |