![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ADJUSTABLE OUTPUT VOLATGE RANGE FROM 0.8 TO 60V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Base Part Number | LM5145 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6V~75V |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 6V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz~1MHz |
| Input Voltage (Max) | 75V |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Height | 1mm |
| Length | 4.5mm |
| Width | 3.5mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |