LM555CM OverviewA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) box encloses the digital timer. Set the programmable timer's frequency to 100kHz.It is used to pack in Tube case. It is recommended that you mount your device using type Surface Mount.There is a voltage 4.5V~16V available on the programmable timer.The type of chips can be divided into 555 Type, Timer/Oscillator (Single). The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 7.5mA voltage. It is based on LM555. The timer clock contains 8 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The number of the chip's terminations sums up to 8. The timer clock has 230.4mg in weight.
LM555CM FeaturesOperate frequency at 100kHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
LM555CM ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LM555CM Programmable Timers & Oscillators applications.
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 230.4mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag) |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Voltage - Supply | 4.5V~16V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Current Rating | 15A |
| Frequency | 100kHz |
| Base Part Number | LM555 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 7.5mA |
| Nominal Supply Current | 7.5mA |
| Power Dissipation | 600mW |
| Output Current | 200mA |
| High Level Output Current | -200mA |
| Low Level Output Current | 50mA |
| Height | 1.45mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |