NA555DG4 OverviewThere is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) that comes with the timer clock, which is enclosed in the packaging. Frequency 100kHz is set on the programmable timer.It is used to pack in Tube case. Type Surface Mount mounting is recommended.Using the programmable timer, a voltage of 4.5V~16V can be supplied.The type of chips can be divided into 555 Type, Timer/Oscillator (Single). The operating temperature of this timer clock is -40°C~105°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 10mA voltage. It is based on NA555. The timer clock contains 8 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8. The timer clock has 72.603129mg in weight. The timer clock runs quiescent current at 15mA. The number of Timers/Counters on the device is 1.
NA555DG4 FeaturesOperate frequency at 100kHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
Quiescent Current at 15mA
1 Timers/Counters
NA555DG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
NA555DG4 Programmable Timers & Oscillators applications.
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 72.603129mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 4.5V~16V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 100kHz |
| Base Part Number | NA555 |
| Pin Count | 8 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| Quiescent Current | 15mA |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| High Level Output Current | -200mA |
| Low Level Output Current | 200mA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |