LMK04111SQ/NOPB OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The 48-WFQFN Exposed Pad package embeds this Clock PLL. The frequency generator is capable of withstanding a maximum temperature of 260 during reflowing. As you can see, it consists of 48 terminations. Basically, this time clock generator needs a voltage of 3.3V. There is a Clock PLL called LVCMOS, LVDS, LVPECL which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 1.08GHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3.15V~3.45V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with 2VPECL, LVPECL logic levels. The related electronic parts of part number LMK04111 are listed below. There are 48 pins that are available on the frequency generator. There is an electronic part in this series that belongs to the PLLatinum™ family. The output frequency can be magnified as high as possible with the assistance of 5 signal outputs. ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUITTdigital clock generator with hitless switching, holdover, and jitter. On this time clock generator, there are 2 inputs. Depending on the application, the frequency synthesizers can be used in SONET; SDH-direction.
LMK04111SQ/NOPB FeaturesAvailable in the 48-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
LMK04111SQ/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK04111SQ/NOPB Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PLLatinum™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | SONET; SDH |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LMK04111 |
| Output | 2VPECL, LVPECL |
| Number of Outputs | 5 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.08GHz |
| Number of Inputs | 2 |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:5 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 800μm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |