LMK04832NKDR OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the 64-WFQFN Exposed Pad package. Frequency generator can maintain a maximum temperature of NOT SPECIFIED under reflowing conditions. As a result of this, we can find 64 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, Clock is designed to be used in order to generate the clock signal. It provides a maximum frequency of 3.255GHz. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. Clock generator ic works with 3.15V~3.45V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C TA is the appropriate ambient temperature. CML, HSDS, LCPECL, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels are supported by this RF synthesizer. Jitter Cleaner is the type of electrical part that this component is classified as. Related electrical parts can be found for the base part number LMK04832. The frequency synthesizer has 64 pins that are available. The frequency synthesizer features 14 signal outputs to ensure as high a frequency as possible. The time clock generator uses 3 inputs.
LMK04832NKDR FeaturesAvailable in the 64-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
LMK04832NKDR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK04832NKDR Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Jitter Cleaner |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LMK04832 |
| Output | CML, HSDS, LCPECL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 14 |
| Frequency (Max) | 3.255GHz |
| Number of Inputs | 3 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 3:14 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 250MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 800μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 0m |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |