LMX2572RHAR OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tape & Reel (TR) package is used. A Clock PLL is included with the 40-VFQFN Exposed Pad package. As a result of this, we can find 40 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, Clock is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. It provides a maximum frequency of 6.4GHz. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. It would take a maximum supply voltage of 3.5V to operate this time clock generator. Safety considerations dictate that the supply voltage for this frequency synthesizer should be greater than 3V. Clock generator ic works with 3V~3.5V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C TA is the appropriate ambient temperature. Frequency Synthesizer (RF) is the type of electrical part that this component is classified as. Related electrical parts can be found for the base part number LMX2572. The clock PLL has 40 pins that are available.
LMX2572RHAR FeaturesAvailable in the 40-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
LMX2572RHAR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2572RHAR Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | Frequency Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 3V~3.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMX2572 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 6.4GHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Height | 1mm |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Thickness | 900μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |