LMX2350TM/NOPB OverviewClock ICs are packaged using the Tube method. In the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, there is an embedded clock generator. A maximum temperature of 260 can be sustained by this clock generator ic during reflowing. There are a total of 24 terminations in this file. A voltage of 3V should be applied to this electronic frequency generator. In this case, CMOS, TTL is designed to be the input of the clock generator. To access the electronic component's full performance, 1 circuits are implemented. The frequency generator has a maximum frequency of 2.5GHz 550MHz. Thanks to the Surface Mount, this electric component can easily be installed on a panel. There is a maximum voltage of 5.5V for this clock generator. There are 2.7V~5.5V available for use with this clock PLL. Test statistics suggest setting the ambient temperature at -40°C~85°C, which is -40°C~85°C. There are several logic levels in CMOS logic that can be used with this clock generator. It is possible to classify this electronic component as a PLL Frequency Synthesizer. An IC that generates clocks specifically for microprocessors, this clock PLL is 24-bits in si24e. The related electrical components for the base part number LMX2350 can be found below. A 24 pin is available on the clock PLL. Clock PLL is capable of handling a voltage of 3V. It is part of the PLLatinum™ series of electronic components. In this case, we have a 2-element clock PLL that performs well in the absence of jitter.
LMX2350TM/NOPB FeaturesAvailable in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
LMX2350TM/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2350TM/NOPB Clock Generators applications.
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | PLLatinum™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | PLL Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LMX2350 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 2 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 8.75mA |
| Frequency (Max) | 2.5GHz 550MHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 3:3 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |