HMC4069LP4E OverviewIn order to package it as a clock IC, the Strip package is used. A Clock PLL is included with the 24-VFQFN Exposed Pad package. As a result of this, we can find 24 terminations. Clock generator ics require a voltage of 5V. As the Clock PLL's input, Clock is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. It would take a maximum supply voltage of 5.25V to operate this time clock generator. Safety considerations dictate that the supply voltage for this frequency synthesizer should be greater than 4.75V. Clock generator ic works with 4.75V~5.25V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C is the appropriate ambient temperature. It is a 24-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number HMC4069. The clock PLL has 24 pins that are available. At frequencies of 2.9GHz, RF synthesizer achieves high efficiency. Analog ICs are PHASE DETECTOR-frequency generators, since they have analog functions.
HMC4069LP4E FeaturesAvailable in the 24-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 5V
HMC4069LP4E ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
HMC4069LP4E Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Strip |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 2.9GHz |
| Base Part Number | HMC4069 |
| Pin Count | 24 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Circuits | 1 |
| Analog IC - Other Type | PHASE DETECTOR |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |