![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~100°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Frequency | 250kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT1737 |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 12.1V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Input Voltage-Nom | 14V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING CONTROLLER |
| Output Configuration | Positive or Negative, Isolation Capable |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.1V~20V |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Input Voltage (Min) | 4.5V |
| Topology | Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 90kHz~115kHz |
| Input Voltage (Max) | 20V |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Duty Cycle (Max) | 90% |
| Height | 1.5mm |